Pływy na Ziemi

Encyklopedia PWN

Spokojny, Ocean, Pacyfik, Ocean Wielki,
największy i najgłębszy ocean na Ziemi, położony między Ameryką Północną, Ameryką Południową, Antarktydą Zachodnią, Australią i Azją.
grawimetria
[łac. gravis ‘ciężki’, gr. metréō ‘mierzę’],
nauka zajmująca się pomiarami przyspieszenia ziemskiego (tj. natężenia pola siły ciężkości), a także ich wykorzystaniem w technice i naukach przyrodniczych;
jedna z metod geodezji satelitarnej, stosowana do wyznaczania geoidy i parametrów pola grawitacyjnego Ziemi na obszarze mórz i oceanów oraz do badania pływów oceanicznych, prądów mor., falowania oceanów i mórz, a także do badania zmian grubości pokrywy lodowej obszarów okołobiegunowych.
Merkury, symbol ,
astr. najbliższa Słońca i najszybciej poruszająca się po niebie planeta Układu Słonecznego.
Weddella, Morze, ang. Weddell Sea,
przybrzeżne morze w południowej części Oceanu Atlantyckiego, w Antarktyce, między Półwyspem Antarktycznym na zachodzie, Górami Ellswortha na południowym zachodzie, Wybrzeżem Księżnej Marty i Ziemią Coatsów na południowym wschodzie oraz Grzbietem Południowoantylskim (wyspy Orkady Południowej i Sandwich Południowej) na północy;
Barentsa, Morze, norweskie Barentshavet, ros. Bạriencewo mọrie, ang. Barents Sea,
szelfowe morze Oceanu Arktycznego, między północnymi wybrzeżami Europy a Ziemią Franciszka Józefa na północy, Nową Ziemią i wyspą Wajgacz na wschodzie oraz archipelagiem Svalbard i Wyspą Niedźwiedzią na zachodzie.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia